Zöld Óvoda

Fõ feladatunk a szemléletformálás, illetve a megfelelõ szokásrendszer kialakítása a mindennapi szakmai munka során. Az intézményi kompetenciák megfogalmazásakor és annak elfogadásakor elsõdleges szempont volt a rendszeresség, a következetesség, a folyamatosság, melyeket az értékek megõrzésén, illetve az értékek átadásán keresztül tudunk megvalósítani. Az alapdokumentumaink szellemiségébõl jól érzékelhetõ a témakör iránti elkötelezõdésünk - a Zöldítés és az ahhoz kapcsolódó feladatok! Pedagógiai folyamatainkban kiemelkedõ kompetenciaként jelent meg a stratégiai és operatív tervezés, mely illeszkedik a település, illetve az itt élõ családok adottságaihoz. Szûkebb és tágabb környezetünk megismertetésére, védelmére tudatos tervezés és megvalósítás jellemzõ. A személyiség és közösségfejlesztés kiemelt azokon a jeles napokon, melyek kapcsolódnak a Zöld Óvoda kritériumrendszeréhez és a szülõ-gyermek-pedagógus hármas közös munkája jellemzi. Mindebben kiemelt a szociális képességek és kompetenciák fejlesztése, a társadalmi beilleszkedés segítése, a felelõsségtudatos életszemlélet kialakítása. Az intézményben folyó pedagógiai munka hatékonysága megkérdõjelezhetetlen - több országos címmel is rendelkezünk. A PDCA ciklus minden folyamatban nyomonkövethetõ. A belsõ kapcsolataink, az együttmûködés, a nyílt kommunikáción alapul, az óvodai falain túl részt veszünk kezdeményezõen a hálózati tanulásban. Azokat a Zöldítõ tartalmakat, melyeket mindennapi munkánk során végzünk, továbbadjuk számos intézménynek. Külsõ kapcsolataink szerteágazók, a környezetvédelemhez hiteles képet nyújt intézményünk külsõ és belsõ megjelenése, illetve az abban folyó szakmai munka. Számos mûhelymunka helyszínéül szolgálunk. Több civil szervezettel mûködünk együtt, településünk természeti és társadalmi környezetének megóvása, szépítése érdekében kezdeményezõen. A pedagógiai mûködés feltételei adottak, folyamatosan kerülnek beszerzésre olyan játékok, fejlesztõ eszközök, melyek a gyerekek környezettudatosságára, a felelõsség vállalására való felkészítésében fontosak. Humán erõforrás tekintetében pozitív az a fajta szerepvállalás, melyet az itt dolgozók személyes példaként a gyermekek és a szülõk elé tárnak a mindennapokban. A munkatársak magas szintû és hatékony szervezeti kultúrában dolgoznak, a pedagógiai hozzáadott érték magas. Az intézményben rendszeresek a hagyományápoló, hagyományõrzõ tevékenységek, melyek segítik a gyermek komplex személyiségfejlesztését és hozzájárulnak a környezettudatos magatartás kialakításához. Az intézményi kultúra elsõdleges célja a közvetített értékek, illetve a gyerekek érdekeinek védelme és ennek megfelelõen céljaink meghatározásakor is ebben a szellemiségben vállaltunk feladatokat. Zöld Óvodaként a gyermekek mindennapjaiban, minden területen azt közvetítjük, hogy a Föld, mint bolygó, mindenkié - elõdeink ránk hagyták, a jelen kor kötelessége, hogy azt megõrizze a jövõ nemzedékének is! Ezek az óvodai élet tevékenységformáiban kötelezõ tartalmak.
Pedagógiai munkánk egészében érvényesítjük azt a szemléletet, hogy a gyermekeket úgy ismertessük meg az õket körülvevõ szûkebb és tágabb környezetükkel - legyen az természeti vagy társadalmi - hogy kíváncsiságukra építve, egyéni fejlõdési ütemüket szem elõtt tartva rácsodálkoztassuk õket mindenre! Már az írásbeli tervezõmunkánál ezt vesszük alapul és ezt érvényesítjük azok megvalósításakor is. Az óvodai élet minden tevékenységformájában tetten érhetõk a Zöldítõ tartalmak, melyeken minden adódó lehetõséget kihasználva közvetítünk a gyerekek felé. A néphagyományok ápolása , nemzeti értékeinkre való odafigyelés, azok tiszteletére való nevelés kiemelt feladatunk minden évben. A néphagyományok, népszokások közvetítik felénk a magyarság kultúráját, melyek a múlt értékeit képezik és alapjai kell legyenek a jövõ építésének is. Ezt megélni a jelen korban szükséges minden gyermeknek, melyhez mi pedagógusok segítséget kell biztosítsunk az óvodai nevelés során. A nevelési év tervezésekor programnaptárat készítünk, melyben felsoroljuk azokat az eseményeket, melyeket tudatosan valósítunk meg az év során.
Ebben kapnak helyet azok a jeles napok, melyek a témához kapcsolhatók. (folyamatos megfigyelések az évszakokról, dekoráció az évszaknak megfelelõen, szüret projekt, szüreti mulatság a szülõkkel, költözõ madaraink - gólya, gólya, gólya házunknak lakója projekt, állatok az õszben, a népmese világnapja, zene világnapja, állatok világnapja, egészséges életmód - õsz projekt, elment a nyár, itt az õsz - állatok az õszben projekt, az élet körforgása - óvodakert projekt, komposztálás világnapja, tök jó hét, márton napi projekt, adventi készülõdés projekt, adventi vásár, jön a mikulás!, karácsonyi játszóházak, vitaminhetek projekt, farsang, egészség titka projekt, egészséges életmód télen projekt, március 15 - nemzeti ünnep, boldogság világnapja, erdõk világnapja, víz világnapja, húsvéti játszóházak, magyar költészet napja, mesevár est, föld napja - lakhelyem a föld, májusfa állítás, kéz higiénés világnapja, madarak és fák napja, tavaszköszöntõk, méhek világnapja, gyereknap, májusfa kitáncolás, óvodai ballagás, kirándulások, évszakonként visszatérõ projektek, jógyakorlatok - családbarát óvoda, mozgáskotta, egészséges életmód, környezettudatosság, hagyományok ápolása, folyamatos életszervezés, játéktevékenységek a mindennapokban.)
A legtöbb programunk közösségi színtereken zajlik, melyet a csoportokban vagy intézményi szinten valósítunk meg, szülõkkel, partnerekkel.
Évrõl évre fontosnak tartjuk olyan mûködési rend, illetve tartalmak megjelenítését, melyek kiemelt területként kezelik a környezettudatosságot, fenntarthatóságot és a társadalmi felelõsségvállalást a környezetünk iránt. Tevékenységeinkben, programjainkban, rendezvényeinkben ezt a fajta szemléletmódot próbáljuk folyamatosan alakítani, bevonva a szülõket és minden egyes partnerünket. Kapcsolódunk minden olyan kezdeményezéshez, mellyel hozzájárulhatunk a Zöldítéshez, illetve alakíthatjuk a gyermekek személyiségét. Olyan tapasztalatszerzésekre kínálunk lehetõségeket, olyan élményeket biztosítunk, melyek meghatározók lehetnek a felnõtt kori viselkedés szempontjából, mi magunk járva pozitív példaként a gyermekek és családjaik elõtt. A nevelési év tervezésekor programnaptárat készítünk, melyben felsoroljuk azokat az eseményeket, melyeket tudatosan valósítunk meg az év során. Ebben kapnak helyet azok a jeles napok, melyek a témához kapcsolhatók. (folyamatos megfigyelések az évszakokról, dekoráció az évszaknak megfelelõen, szüret projekt, szüreti mulatság a szülõkkel, költözõ madaraink - gólya, gólya, gólya házunknak lakója projekt, állatok az õszben, a népmese világnapja, zene világnapja, állatok világnapja, egészséges életmód - õsz projekt, elment a nyár, itt az õsz - állatok az õszben projekt, az élet körforgása - óvodakert projekt, komposztálás világnapja, tök jó hét, márton napi projekt, adventi készülõdés projekt, adventi vásár, jön a mikulás!, karácsonyi játszóházak, vitaminhetek projekt, farsang, egészség titka projekt, egészséges életmód télen projekt, március 15 - nemzeti ünnep, boldogság világnapja, erdõk világnapja, víz világnapja, húsvéti játszóházak, magyar költészet napja, mesevár est, föld napja - lakhelyem a föld, májusfa állítás, kéz higiénés világnapja, madarak és fák napja, tavaszköszöntõk, méhek világnapja, gyereknap, májusfa kitáncolás, óvodai ballagás, kirándulások, évszakonként visszatérõ projektek, jógyakorlatok - családbarát óvoda, mozgáskotta, egészséges életmód, környezettudatosság, hagyományok ápolása, folyamatos életszervezés, játéktevékenységek a mindennapokban.)
A legtöbb programunk közösségi színtereken zajlik, melyet a csoportokban vagy intézményi szinten valósítunk meg, szülõkkel, partnerekkel.
Minden évben olyan belsõ ellenõrzési, hospitálási, tudásmegosztási munkát végzünk, mellyel fokozottan biztosíthatjuk a pedagógiai értékek átadását, illetve a gyermekek komplex személyiségfejlõdését.
Fontosnak tartjuk azt a fajta koncentrikusságot, mely jellemzõ tapasztalatszerzõ, ismeretátadó folyamatainkra, annak érdekében, hogy jól használható tudást és magabiztos személyiséget legyünk képesek kialakítani. Gyermekeink mindennapjaiban évrõl évre ugyan azok a tartalmak jelennek meg, a változás csupán annyi, hogy az adott fejlettségi fokon dolgozzák fel mindazokat. A pedagógusok segítõként vannak a gyermekek mellett, jól felépített bevésési folyamattal, változatos körülmények között történõ gyakorlási lehetõségekkel, szoktatva az önellenõrzésre a hibák önálló javítására minden gyermeket. A nevelési év tervezésekor programnaptárat készítünk, melyben
felsoroljuk azokat az eseményeket, melyeket tudatosan valósítunk meg az év során. Ebben kapnak helyet azok a jeles napok, melyek a témához kapcsolhatók. (folyamatos megfigyelések az évszakokról, dekoráció az évszaknak megfelelõen, szüret projekt, szüreti mulatság a szülõkkel, költözõ madaraink - gólya, gólya, gólya házunknak lakója projekt, állatok az õszben, a népmese világnapja, zene világnapja, állatok világnapja, egészséges életmód - õsz projekt, elment a nyár, itt az õsz - állatok az õszben projekt, az élet körforgása - óvodakert projekt, komposztálás világnapja, tök jó hét, márton napi projekt, adventi készülõdés projekt, adventi vásár, jön a mikulás!, karácsonyi játszóházak, vitaminhetek projekt, farsang, egészség titka projekt, egészséges életmód télen projekt, március 15 - nemzeti ünnep, boldogság világnapja, erdõk világnapja, víz világnapja, húsvéti játszóházak, magyar költészet napja, mesevár est, föld napja - lakhelyem a föld, májusfa állítás, kéz higiénés világnapja, madarak és fák napja, tavaszköszöntõk, méhek világnapja, gyereknap, májusfa kitáncolás, óvodai ballagás, kirándulások, évszakonként visszatérõ projektek, jógyakorlatok - családbarát óvoda, mozgáskotta, egészséges életmód, környezettudatosság, hagyományok ápolása, folyamatos életszervezés, játéktevékenységek a mindennapokban.)
A legtöbb programunk közösségi színtereken zajlik, melyet a csoportokban vagy intézményi szinten valósítunk meg, szülõkkel, partnerekkel.
Településünk szempontjából fontos a közösséghez való tartozás érzésének kialakítása, hiszen Nagybajom jövõje múlik rajta. Az egyéni fejlesztés mellett ezért fontos a közösségi színtereken megvalósuló nevelés - óvodai csoportban, intézményben, településen. Programjainkat a szülõk, partnereink bevonásával valósítjuk meg - indirekt módon formálva õket is!
Az
óvodai élet tevékenységformáit oly módon alakítjuk, hogy abban minden
lehetõséget kihasználjunk a Zöldítõ
tartalmak, illetve értékek kialakítására.Az egészséges életmódra nevelés kiemelt
jelentõségû ebben az életkorban. A belsõ igény kialakítását a személyes példamutatással és megfelelõ lehetõségek biztosításával érjük el. Az óvodai nevelés
feladata a gyermek testi fejlõdésének
elõsegítése. Erre az életszakaszra jellemzõ a testi növekedés, melynek
megfelelõ végbemenetele érdekében a
mozgáskultúra magas fokú biztosítása, kialakítása szükséges. A gyermekek gondozása, testi igényeik
mindenkori kielégítése központi feladat, az egész óvodás kort felöleli. A tisztálkodás alapvetõ
szabályainak ismerete, meglétének fenntartása vagy kialakítása a gondozási teendõink része. Az önállóságra
szoktatás, a helyes technikák elsajátítása minden életkorban más és más fejlettségi szintû, ezt figyelembe véve
végezzük munkánkat. A testápolási teendõk
belsõ igényének kialakítása az elérendõ
cél. A gyermekek egészségének a védelme
kiemelt feladatunk az egész bölcsõdés és óvodás idõszakban. Olyan
környezetet teremtünk a számukra,
melyben minden körülmények között biztonságosan tartózkodhatnak. Figyelmet
fordítunk a megelõzésre, hiszen az
edzett, egészségesen élõ és egészségesen táplálkozó kisgyermek ellenállóbb a betegségekkel, kórokozókkal,
környezeti behatásokkal szemben. A harmonikus
mozgásfejlõdés alakítása - beleértve a kis és nagy mozgásokat is-
szintén feladatunk . Figyelembe vesszük
az egyéni különbségeket, az esetleges, egyéni eltéréseket.A munkára való
nevelés fontos feladatunk, melyhez
minden adódó lehetõséget meg kell ragadnunk- állatok, növények gondozás, takarítása, kiskertben, udvaron,
csoportban, közösségi tereken. Kézmûves tevékenységek gyûjtött anyagokból, az újrahasznosítás jegyében.
Fontos ebbe a folyamatba a szülõk, a településen élõk bevonása is.Népmesék, népdalok anyaga jelenti az éves tervünk
gerincét, ezek személyes, élõ szavas
elõadása pozitív példa gyermekeink számára. A nemzeti ünnepekrõl való
megemlékezések, azok életkori
sajátosságokon alapuló feldolgozása hozzájárulnak a megfelelõ értékrenddel bíró felnõttek neveléséhez. Az egységes
szellemben végzett szakmai munka, egységes elvárások, szemlélet meghatározó jelentõséggel bírnak e területen is. A
családi szocializáció melletti intézményes
nevelésben kiemelten fontos minden olyan feladat, mely a fenntarthatósághoz kapcsolódik. Programjaink látogatottak,
kedveltek, közösséget is formálnak.
Együttmûködési tevékenység:
Évente a munkaterv szerint- programnaptárban rögzített idõpontokban tartjuk közös alkalmainkat.:
Szeptember
- Iskolai tanévnyitó ünnepélyen való szereplés, az elsõ osztályosok kísérete
- Az intézmény õszi nyitása, gyermekek fogadása
- Összevont és csoportonkénti szülõi értekezletek megtartása
- Tanköteles korú gyerekek kötelezõ szûrõ vizsgálata, szülõkkel történõ beszélgetés-külsõ szakember
- Szüreti mulatság- szülõk, támogatók részvételével
- BECS mûködésének koordinálása, feladatainak megkezdése- egyeztetés a szülõi szervezettel A népmese napja- esetenként szülõk, nagyszülõk bevonásával
Projektjeink:
- "Gólya, gólya, gólya, házunknak lakója"
- "Állatok az õszben"
- "Szüreteljünk!"
Október
- Zene világnapja dalhallgatás, közös dalolás- esetenként szülõkkel
- Állatok világnapja Csoportos kirándulások családokhoz
- A komposztálás világnapja- szülõk segítségével
- Karácsonyi képek készítése a családok bevonásával, segítõ szándékkal
- Õszi családi nap
- Csoportonként megemlékezés október 23-ról az életkori sajátosságok tükrében, esetenként szülõkkel
Projektjeink:
"Elment a nyár, itt az õsz" "Állatok az õszben"
"Az élet körforgása" "Tök jó hét!"
November
- Márton nap- Gyerekelõadás- szülõk részvételével- lámpás felvonulás, közös zsíros kenyér parti
- Bázisintézményi szakmai nap - Családbarát óvoda, Egészséges életmód, környezettudatosság
Projektjeink:
"Liba mondja: Gá, Gá, Gá..."
"Elment a nyár, itt az õsz..."
"Állatok az õszben"
December
- Mikulás várás a csoportokban -"Jön a Mikulás!"- esetenként szülõi segítséggel
- Bázisintézményi szakmai nap - A Mozgáskotta módszer alkalmazásának lehetõségei a hátránycsökkentésben
- Karácsonyi játszóház a csoportokban szülõkkel Fogadóórák
Projektjeink:
"Ünnep készül, boldog ünnep"
Január
- Összevont és csoportonként szülõi értekezletek
Projektjeink:
"Makk Marci csodái"- Vitamin hetek "Az élet körforgása"
Február
- Farsangra készülünk!
- Óvodai farsangEleven Gyerekzenekar élõ zenével, szülõkkel, partnereinkkel, várossal
Projektjeink:
"Itt a farsang, áll a bál..."
"Az egészség titkát kutatom, s mutatom..."
"Az élet körforgása"
Március
- Nõk, lányok köszöntése, csoportonként ajándékozás- szülõkkel( anyák, nagymamák)
- Nemzeti ünnepünkrõl való megemlékezés, csoportonkéntszülõi segítséggel
- Boldogság Világnapja
- Erdõk Világnapja-szülõi segítséggel
- Víz Világnapja- szülõi segítséggel
Projektjeink:
"Az élet körforgása"
"Gólya, gólya, gólya, házunknak lakója"
Április
- Költészet napja Gyerekelõadás-esetenként szülõkkel
- Jótékonysági est - MESEVÁR EST szülõkkel, várossal
- Húsvéti játszóházak a csoportokbanszülõkkel, nagyszülõkkel
- Bázisintézményi szakmai nap - Hagyományápolás lehetõségei az óvodai nevelésben
- Bölcsõdei és óvodai nyílt napok
- A Föld napja (22.) Lakhelyem a FÖLD! szülõi segítséggel
- Bölcsõdei és óvodai beiratkozás- Házirend, Pedagógiai Program tartalmának rövid ismertetése, szemléletünk
- Májusfa állítás az óvoda udvarán szülõi segítséggel
Projektjeink:
"Lakhelyem a FÖLD!" "Az élet körforgása"
Május
- Tavaszköszöntõ délutánok az óvodai csoportokban, szülõkkel, nagyszülõkkel
- Madarak és fák napjaszülõi segítséggel
- Sport délután a családok nemzetközi napján- szülõkkel, testvérekkel, nagyszülõkkel
Projektjeink:
"Az élet körforgása"
"Gólya, gólya, gólya, házunknak lakója"
Június
- Csoportkirándulások szülõi segítséggel
- Gyereknap szülõk segítségével
- Májusfa Kitáncolás a családokkal, támogatókkal közösen
- Nyári családi nap
- Nagycsoportosok óvodai ballagása szülõkkel